Mis on akne ?

Akne kui krooniline rasunäärmetehaigus näol, seljal ja rinnal, mis on seotud puberteediea hormonaalsete muutustega. Seda kõike näitab hästi vistrike teke nahal, komedoonid, mädavillid ja hullematel juhtudel ka armid.

 

Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist – kerge, keskmise või raske . Ravimiseks kasutatakse nii nahale kantavaid kui ka seespidiseid ravimeid. Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult arsti retsepti alusel.

Nagu enamuste haigustega pole ka aknega ühte kindlat võlutrikki. Akneravi on personaalne, kestab pikalt ja nõuab kannatlikkust ja arsti nõuannete jäljendamist. Kui raviga alustada varakult siis saab vältida armide teket. Hiljem aitab olukorda parandada täitesüstid.

Kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas (85-100%-l noorukitel) ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Nahahaigus saab üldjuhul alguse murdeeas, võib kesta 4-9aastat ja paraneb alles peale 24.eluaastat, kuid vahel püsib ka pikemalt. Aknet esineb võrdselt tüdrukutel ja poistel, poistel võib haigus olla raskem. Näo haaratuse tõttu on akne suureks kosmeetiliseks probleemiks, mis tekitab noortele palju psühhosotsiaalseid raskusi.

 

Mõlemal sool on piisavalt androgeene, et tagada peaaegu maksimaalne näärmete töö. Peaaegu kõigil aknehaigetel on rasunäärmed ja rasueritus suuremad kui normaalse nahaga inimestel. Uuri lisaks www.medemis.ee.

Naharakkude sarvestumishäirete tagajärjel muutub rasunäärme viimajuha ava pisemaks. Kui lisandub rohkelt rasu, siis juhad ummistuvad ja tekivad rasukorgid ehk komedoonid. Mustadest avatud komedoonidest pääseb rasu siiski teataval määral välja, kuid valgetest kinnistest komedoonidest mitte, sest nende avaus on palju väiksem.

 

 

Hormoonid.

Enne murdeiga on rasunäärmed pisikesed ja akne ei saa tekkida. Puberteedis meessuguhormoonid stimuleerivad rasunäärmete kasvu ja rasueritust. Rasunäärmete rakkude lagunemisel tekib rasu, mis sisaldab erinevaid rasvhappeid. Akne suurus ja rasu hulk on küllaltki vahekorras.

Rasunäärmete ümbrus on heaks kasvukeskkonnaks mikroobidele. See omakorda tekitab rasvhappeid, mis muudavad näärmeava sarvestumist ja kutsuvad ligi põletikurakke, tehes põletikulisi ummistusi ja mädavillikesi.

Karvanääpsu seina purunemine toob endaga kaasa mädakogumikud ja armikesed, kindlasti mitte pigistada punne.

Haigust otseselt ennetada ega vältida pole võimalik, ent korrapärase nahapuhastusega ja soodustavate faktorite ennetamisega ning õigeaegse hea ravimisega on tõenäosus palju suurem, et haigus ei süvene ülemäära.