Hammaste pesu on elementaarne ja oluline osa igast päevast, kuid tervete hammaste tagamiseks on oluline ka õige toitumine.

Hambaravi

Ka juhul, kui sul ei ole hambavalu ega muid sümptomeid, tasub käia regulaarselt hambaarsti juures hambaid kontrollimas Hambahaigusi võib ravida tõhusalt, kui need avastatakse juba enne sümptomite tekkimist. Suu ja hammaste tervis mõjutab kogu keha tervist.

Kuidas hoida hambad terved

Milline on seos toitumise ja hammaste tervise suhtes.

  •  Tihe näksimine võib tekitada kõvakoe pöördumatuid kahjustusi ja tungides isegi pehmema hambaluuni kus mikroobid lagundavad hambakrooni seest tühjaks. Inimene ise avastab augu alles siis, kui seest õõnsa hamba vaap murdub. Näiteks hammastele kleepuvate küpsiste või krõpsude poolt esile kutsutud happerünnak võib kesta veel tunde pärast söömise lõpetamist. Hambad saavad puhkust kui vältida söögikordade vahelist näksimist.

 

  • Hambakaariese tõttu tekivad hambaaugud, see tekib siis kui hammastel on mineraali tasakaaluhäired. Hambakaaries on lihtne tulema kui oleme harjunud janu korral jooma morssi, coca-colat või muid ülesuhkrustatud jooke. Suhkrustatud joogid lõhuvad hambakesta ja kokkupuutel hambapinnaga muutub hambakude õrnaks ja kiiresti kuluvaks. Vedelike suhkrusisaldus soodustab ka kaariasebakterite olemasolu, selleks ongi oluline juba imikueas janu korral puhast vett juua.

 

  • Alati sisaldab meie toit ka suhkruid. Kõigist toidukordadest saavad toitu ka suus pesitsevad mikroobid ja bakterid, kelle jääkaineteks on piimhape. Mida tihedamalt me sööme seda suuremat happerünnakut peavad hambad taluma. Kaariesemure saab vähendada hammastesõbralikult süües, mis kujutab endast kolme kuni nelja tunniseid pause toidukordade vahel. Nii suudavad süljenäärmed toota vajalikku sülge mis happerünnaku taasmineraliseerib.

Kõik need trikid aitavad ka kehakaalu hoida kontrolli all.

 

  • Hammaste eest hoolitsemisel tasuks tähelepanu pöörata hambapesutehnikale, toitumisharjumustele, hambaproteesid ning hambaarsti juures kontrollis käimisel. Hambaid tuleb pesta 2 korda päevas, hommikul ja õhtul ning üks kord päevas tuleb puhastada ka hambavahed, kas hambaniidi, hambavaheharja või hambavahe veesurvepesuriga, sõltuvalt sellest, siinkohal tasuks kuulata hambaarsti soovitusi. Väga oluline on ka hammaste puhtuse kontroll peale hambapesu. Seda saab teha, kas närides hambakatu indikaator tablette, mis värvivad puhastamata jäänud hambakatu eredat värvi. Odavaim ja lollikindlaim viis on keelega üle hammaste tõmmata, reeglina on puhas hammas sile kui klaas. Hambapesu eesmärk on puhas hammas. Parima tulemuse saab siiski spetsialistide juures.

 

 

  • Lapsi kutsutakse hammastekontrolli kirja teel või kooli kaudu. Avalik hambaarst on kõigile tasuta kes on alla 19-aastased. Korrapärane kontroll võimaldab avastada probleemid nende algstaadiumis, mis teeb nende lahenduse kiiremaks, meeldivamaks ja odavamaks.